Ignacy Jan Paderewski

Paderewski

Ignacy Jan Paderewski (1860- 1941)

Innym wielkim pianistą i kompozytorem, którego losy związane były nieustannie z Krakowem, był Ignacy Jan Paderewski. Najsłynniejszego na świecie artystę ówczesnej epoki łączyły z grodem podwawelskim szczególne więzy od pamiętnego koncertu danego 3.X.1884 w hotelu Saskim wspólnie z Heleną Modrzejewską, który otworzył młodemu artyście drzwi do artystycznej kariery.

W 1910 roku, z okazji obchodów 500-lecia wiktorii grunwaldzkiej, Paderewski funduje miastu Pomnik Grunwaldzki. patriotyczny symbol istnienia narodowego: “Pragnąłem, aby to dzieło sztuki było w Krakowie, który jest sercem całej Polski, a którego piękność czuje się dopiero i ocenia należycie przypatrując się innym, obcym, chociażby bogatszym, ale nigdy nie piękniejszym lub droższym sercu miastom”. Tutaj poznał także Marcelego Czartoryskiego, od którego otrzymał cenny autograf muzyczny Fryderyka Chopina.

W 1919 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1930 zapisał znaczna cześć swego majątku na rzecz tegoż Uniwersytetu, które- go ciągłym dowodem jest nadal aktywnie działające Collegium Paderevianum. Paderewski rozsławiał także imię Krakowa w salonach i na scenach całego świata wykonując skomponowane przez niego liczne Krakowiaki koncertowe.